Štětce

Štětec je velice důležitým nástrojem každého malíře. Pro každou výtvarnou techniku je vhodný jiný druh štětce, liší se nejen materiálem (syntetický nebo přírodní vlas) ale i velikostí, délkou rukojeti a tvarem.
Malířské štětce můžeme rozdělit do dvou skupin: měkké, např. ze soboliny, veverčích chlupů, hovězích štětin nebo měkkých syntetických štětin, a tvrdší štětinové štětce vyrobené z prasečích štětin nebo syntetických vláken, jež jsou tuhé a nepoddajné.
Měkké štětce:
S měkkými štětci lze velmi přesně pracovat v tenkých vrstvách barev, i díky tomu jsou nezastupitelné při malbě akvarelovými barvami. Dají se však použít i při práci s akrylovými a olejovými barvami, zvláště pro lazurování a pro velmi detailní malbu. Výhodou je dobré držení vodou naředěných barev a neměnící se tvar.
Obecně platí že štětce s krátkou rukojetí se používají spíš při malbě kdy je dílo položeno ku příkladu na stole, kdežto štětce s delší rukojetí využijete pří malbě kdy je dílo postaveno na malířském stojanu.

Štětce s přírodní štětinou – při správné manipulaci a péči vydrží opravdu dlouhou dobu, lépe navazuje vodu a si udrží svůj tvar. Taky se málokdy stane, že by štětinky ze štětce vypadávaly.
Syntetické štětce jsou relativní novinkou. Vyrábějí se zejména z vláken nylonu a polyesteru. Výhodou těchto štětců je, že jsou vyráběny v různých tvarech a jejich vlastnosti jsou také přírodním štětcům velmi podobné, zejména u akvarelových barev. Staly se tak užitečnou a ekonomicky výhodnou alternativou štětců.

Štětinové štětce
Tyto štětce jsou hrubší než měkké, mají drsné chlupy, které udrží velké množství husté barvy. Díky tomu najdou široké využití při malbě oleji a akryly. Jsou vhodné pro hutné pastózní techniky a rozsáhlé práce, pokrývání větších ploch jednotným barevným tónem a pro míchání hustých barev.

Jak se o štětec správně postarat?

Štětce je po práci důležité důkladně vymýt. Zvláště pokud používáte rychleschnoucí barvy, jako jsou akrylové. Na tyto, stejně jako na akvarelové, používáme jako ředidlo vodu. Na olejové barvy samozřejmě terpentýn, nebo speciální mýdla pro čištění štětců. Štětce vždy jemně osušte a vytvarujte do původního tvaru.

Protože jsou štětinky spojeny lepidlem na voskovém základu, nikdy nevymývejte štětce horkou vodou. Dochází tím k porušení lepidla a štětec se jednoduše rozpadne. Většinou se to nestane hned, ale postupně. Poznáte to jednoduše tak, že štětinky ve štětci nedrží tvar a namalování tenké čáry se stává nemožné.

Neponořujte štětec do barvy tak hluboko, aby v ní zmizela i kovová objímka, protože v těchto místech dojde k usazení barvy, jejímu vytvrdnutí a následnému rozpadnutí tvaru štětce.

Pokud štětec odpočívá v nádobě, jeho štětiny patří vždy nahoru. Jinak se jejich tvar zničí.

Nové štětce mívají vlas spojený arabskou gumou. Před prvním použitím odstraňte fixaci krouživými pohyby štětcem ve sklenici vody – vlas tak změkne. Nesnažte se ochrannou vrstvu odstranit mechanicky, vlas by se mohl zlomit. To samé platí i pro samotnou malbu. Na štětec se prostě netlačí.

Kategorie

Showing 1–25 products from 199 products

Zjednodušte si hledání pomocí filtrů
Filtr produktů Zobrazuje se 1 - 25 z 199 výsledků
Materiál
Množství
Použití
Tvar
Velikost
Vlas